Team NWT roster finalized

Casey Lessard | NWT
February 16, 2016
Badminton
JUVENILE MALE

  • Stephen Messier – Yellowknife
  • Akash Yadav – Yellowknife

ALTERNATE

  • Jordan Balsillie – Yellowknife

JUVENILE FEMALE

  • Riella Bordey – Hay River
  • Taylor Maurice – Hay River

ALTERNATE

  • Hannah Courtoreille – Hay River

JUNIOR MALE

  • Jeremie Kalgutkar – Yellowknife
  • Daniel Melanson – Hay River

ALTERNATE

  • Melsik Balasanyan – Yellowknife

JUNIOR FEMALE

  • Christina Bonnetrouge – Fort Providence
  • Aodhan Mooney – Yellowknife

ALTERNATE

  • Novelyne Bordey – Hay River

COACHES

  • Julie Jeffery (Yellowknife)
  • Jeremy Kielstra (Fort Providence)

Basketball
BOYS

  • Kent Alacida, Yellowknife
  • Kevin Anaviluk, Fort Simpson
  • John Angel, Yellowknife
  • Matteo Bertolini, Yellowknife
  • Leonard Karembera, Yellowknife
  • Kyle Kent, Yellowknife
  • Gabe Klengenberg, Yellowknife
  • Liam Larocque, Inuvik
  • John Roche, Deline
  • Patrick Yatco, Yellowknife

ALTERNATES

  • Paul O’Connor, Inuvik
  • Tyler Lafferty, Fort Simpson
  • Keenen Jacobson, Inuvik

COACH

  • Aaron Wells, Yellowknife

GIRLS

  • Alison Buckland, Yellowknife
  • Richelle Castillo, Yellowknife
  • Tristin Dolphus, Deline
  • Brooke Dwyer, Yellowknife
  • Sarah Hart, Yellowknife
  • Cassandra Kaminski, Yellowknife
  • Meadow Munroe, Yellowknife
  • Sierra Nesbitt, Yellowknife
  • Hayley Tait, Yellowknife
  • Naomi Yukon, Deline

ALTERNATES

  • Whitney Andre, Deline
  • Mali Straker, Yellowknife
  • Emma Willoughby, Yellowknife

COACH

  • Nicole Grobbecker, Yellowknife

Biathlon Ski
JUNIOR

  • Calista Burke, Fort Smith
  • Michaela Crook, Hay River
  • Kjel Crook, Hay River
  • Angus Martin, Yellowknife

JUVENILE

  • Gaius Crook, Hay River
  • Elli Cunningham, Hay River
  • Spencer Littlefair, Yellowknife
  • Bronwyn Rutherford-Simon, Fort Smith

ALTERNATE

  • Ruby Piggott, Yellowknife

Biathlon Snowshoe
JUNIOR

  • Jacob Klengenberg, Ulukhaktok
  • Dakota Koe, Fort McPherson
  • Sky Lennie, Fort Simpson
  • Jay Wright, Fort McPherson

JUVENILE

  • Julienne Chipesia, Inuvik
  • Xander McMahon, Fort Smith
  • Lucyann Okheena, Ulukhaktok
  • Matthias Steiner, Tsiigehtchic

ALTERNATES

  • Deandra Greenland, Aklavik
  • Lloyd Prodromidis, Fort McPherson

COACHES

  • Chuck Lirette, Hay River
  • Lorraine McDonald, Hay River
  • Robert Plamondon, Hay River
  • Suzanne Sihikal, Fort Smith

Hockey
BANTAM MALE

  • Ethan Anstey, Yellowknife
  • Trey Beck, Hay River
  • Lonan Bulger, Yellowknife
  • Ben Carson, Yellowknife
  • Nathan Cluff, Yellowknife
  • Austin Daniels, Yellowknife
  • Logan Debogorski, Yellowknife
  • Cody Earle, Yellowknife
  • Connor Fleming, Yellowknife
  • Matthew Hayward, Yellowknife
  • Zach Horton, Hay River
  • Keelin Kobaissi, Yellowknife
  • Kieran Koaissi, Yellowknife
  • Thomas Matesic, Yellowknife
  • Justin Powder
  • Paul-Michel St-Cyr, Yellowknife
  • Liam Tereposky, Yellowknife

ALTERNATES

  • Stryden Hult-Griffin, Inuvik
  • Luke Pettipas, Hay River
  • Kenneth Semmler, Aklavik
  • Caden Sutton, Inuvik
  • Mathew Towler, Yellowknife

HEAD COACH

  • Brad Anstey, Yellowknife

ASSISTANT COACH

  • Ron Schaub, Hay River

JUNIOR FEMALE

  • Shannon Baetz, Inuvik
  • Ayesha Barlas, Yellowknife
  • Susanne Chambers, Yellowknife
  • Dakota Earle, Yellowknife
  • Lauren Eggenberger, Yellowknife
  • Sarah Fleming, Yellowknife
  • Brynn Hill, Hay River
  • Anna-Liese King, Yellowknife
  • Chantal Letemplier, Yellowknife
  • Anna MacCara, Yellowknife
  • Shakita MacLennan-Jensen, Yellowknife
  • Davina McLeod, Aklavik
  • Emily Paddock, Yellowknife
  • Cassidy Ring, Hay River
  • Darcie Setzer, Inuvik
  • Kiah Vail, Fort Smith
  • Abby Webster, Hay River

ALTERNATES

  • Martina Dnaiels, Fort Smith
  • Nina Verbonac, Inuvik
  • Deanne Whenham, Yellowknife

HEAD COACH

  • John Hill, Hay River

ASSISTANT COACH

  • Kaylee Grant, Yellowknife

Table Tennis
JUVENILE BOYS

  • Brian Liang (Yellowknife)
  • Riis Schaub (Hay River)

JUVENILE GIRLS

  • Tamara Jovic (Yellowknife)
  • Aurora Fraser (N’dilo, Yellowknife)

JUNIOR BOYS

  • Alex Huang (Hay River)
  • Dane Dupuis (Hay River)

JUNIOR GIRLS

  • Mikaela Vandell (Fort Providence)
  • Jacqueline Larocque (Hay River)

ALTERNATES:

  • Rochelle Yendo (Fort Simpson) – Junior Girl
  • Dalton Takazo (Deline) – Junior Boy
  • Jomei Newkirk (Fort Smith) – Juvenile Boy

Wrestling
JUNIOR FEMALE

  • Soumya Singhal – Yellowknife

JUNIOR MALE

  • Brandon Adams – Yellowknife
  • Matthew Evans – Fort Smith
  • Shan Pinto – Yellowknife
  • River Ross – Inuvik

COACHES

  • John Himmelman – Yellowknife
  • Kam So – Yellowknife